Na dovolenku s deťmi autom
Auto je obľúbeným dopravným prostriedkom mnohých dovolenkárov. Najmä rodiny s deťmi využívajú tento spôsob dopravy z ekonomických a praktických dôvodov. Ak si práve plánujete tento typ rodinnej dovolenky, nepodceňujte prípravu. V prípade, že ju zanedbáte, riskujete, že na jej začiatku a konci podrobíte svoje nervy zaťažkávajúcej skúške. A o to určite nestojíte!
Plánovanie
V prvom rade starostlivo zvážte dĺžku trasy. Uistite sa, či ju vaše auto zvládne a jeho bezchybný technický stav si dajte radšej skontrolovať. Nepreceňujte ani svoje vodičské zručnosti a skúsenosti a zvážte aj vek a návyky vašich detí. Cestu si starostlivo naplánujte a počítajte s časovou rezervou. Prítomnosť dieťaťa v aute predĺži obvyklý čas presunu po určitej trase 1,2 – 1,5 násobne. Zabudnite však na presne stanovené prestávky na odpočinok. Tie vám budú určovať vaše ratolesti.
Balenie
Balenie batožiny nenechávajte na poslednú chvíľu. Nejaký čas pred dovolenkou si začnite robiť zoznam toho, čo budete počas dovolenky potrebovať. Veci, ktoré budete chcieť používať počas jazdy si zbaľte do príručnej batožiny. Nebudete musieť zastavovať kvôli maličkostiam a prehrabovať kufor. Batožinu uložte do auta deň vopred. Vyhnete sa tak stresu z balenia na poslednú chvíľu, ktorý sa veľmi ľahko prenáša aj na deti. Aby ste si na cestu mohli zobrať všetko, čo máte radi, využitie širokú paletu inteligentných prepravných systémov, ktoré dnešné automobilky ponúkajú.
Správny čas
Čas odchodu zohráva dôležitú rolu. Zákonite necestujte vtedy, keď všetci ostatní. Teda na začiatku a konci prázdnin a pred víkendom. Aplikácie monitorujúce dopravnú situáciu sú užitočnými pomocníkmi pri plánovaní vašej cesty.Na cestu vyrazte tak, aby ste čo najmenej narušili biorytmus svojho dieťaťa. Vy ste ten, kto ho pozná najlepšie. Riaďte sa svojim inštinktom a pokúste sa veci zariadiť tak, aby čo najdlhšiu čas cesty dieťa prespalo.
Bezpečnosť vs. pohodlie
Zvýšenú pozornosť venujte miestu, na ktorom bude dieťa sedieť. Bezpečná a zároveň pohodlná autosedačka je samozrejmosťou. Na dlhšiu trasu v horúcich dňoch je dobré k nej pribaliť aj uterák, ktorý dobre saje pot. Obľúbený vankúšik, či ľahká deka môžu byť tiež vhodným doplnkom. Nezabudnite na slnečnú clonu. Slnko páliace cez sklo je nielen nepríjemné ale aj nebezpečné.
Pozor na klimatizáciu
Opatrný buďte v prípade klimatizácie. Deti sú na nízku teplotu a veľké teplotné rozdiely mimoriadne citlivé. Teplotu v aute znižujte postupne, aby telo neutrpelo teplotný šok. Vetranie nastavte na čelné sklo, nie na nohy alebo na tvár. Pri dlhšej ceste nepúšťajte klimatizáciu vkuse, ale na 15 až 20 minút každú hodinu. Rozdiel medzi teplotou vonkajšieho okolia a vnútorného priestoru vozidla by nemal byť väčší ako 5°C. Pred cestou dajte klimatizáciu vyčistiť, môže byť totiž zdrojom baktérií a plesní.
Kameň úrazu
Hlad, nuda a únava sú najväčšími nepriateľmi cestovania s deťmi. Pred cestou dajte deťom iba niečo ľahké, aby ich neprekvapila nevoľnosť. Vhodné jedlo a nápoje si zoberte so sebou. Ak nemáte autochladničku, dbajte na to, aby jedlo bolo trvanlivé a voľte také nápoje, ktoré chutia, aj keď sú teplé, napríklad čaj. V zálohe majte aj niečo, čo deťom bežne nedávate, napríklad sladkosti. Môžete ich využiť ako malý úplatok. Pozor však na tvrdé cukríky alebo žuvačky, ktoré by v prípade náhleho brzdenia mohli deťom zabehnúť. Jedla a pitia majte vždy radšej o niečo viac. Stáť v zápche s hladným a smädným dieťaťom nie je nič príjemné.
Možností ako deti v aute zabaviť je mnoho. Je na vás, či sa spoľahnete na klasiku a svoje animátorské zručnosti alebo siahnete aj po novodobých zábavkách. Každopádne majte v zálohe niečo, čím zaujmete. Napríklad audiorozprávky na CD alebo MP3 alebo LCD do auta, na ktorom deťom pustíte obľúbenú animovanú rozprávku. Dobrú službu vie urobiť napríklad táto kniha.
Hlavne v pokoji a pohode.
Rada na záver. Obrňte sa trpezlivosťou a v každom prípade zachovajte chladnú hlavu. Tá sa vám na horúcich letných cestách bude hodiť najviac.
Šťastnú cestu!
CHCEM SKONTROLOVAŤ MOJE AUTO PRED DOVOLENKOU